Refik Oral Cd. No:11 41455 Dilovası/KOCAELİ
Telefon +90 262 754 11 11/41
Faks +90 262 754 1142
E-Posta info@komurosb.org.tr

GKOSBÇEVRESEL TEDBİRLER

 

ÇEVRESEL TEDBİRLER

Kocaeli İlinde faaliyette bulunan tüm kömür tesislerini bir araya toplayarak, çevresel tedbirleri artırmak, sanayicilerimizin daha ekonomik şartlarda, yeni teknolojilerin kullanıldığı bir bölgede üretimlerini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Bu nedenle 2011 yılında teknik heyet oluşturularak Hollanda Rotterdam ve Avusturalya Sydney’deki dünya çapında büyük ve son teknolojilerin kullanıldığı kömür terminallerinde incelemeler yapılarak burada kullanılan çevre kirliliğini önleyici sistemlerin OSB’mizde uygulaması sağlanmıştır.

Bu çerçevede OSB alanlarında ve parsellerde toz emisyonunu önlemek amacıyla alınan çevresel önlemler şöyledir:

1.    Sanayi parsellerinde zemin beton kaplama, çevre istinat duvar yükseklikleri en az 2 m. olacak şekilde duvar üstü en az 2 m. trapez saç ve trapez sacdan sonra en az 1,5 m. toz perdesi olmak zorundadır.

2.    Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi

3.    Çökertme Havuzu (Yağmur suları için)

4.    Kamyon Lastikleri için Yıkama Havuzu

5.    Çevre Kamera Takip Sistemi (7 gün 24 saat canlı olarak izleme yapılmakla birlikte, 25 adet kamera ile 30 gün süreli kayıt yapılmaktadır.)

6.    Otomatik Spring Sulama Sistemi

7.    Pulvarize Sulama Sistemi

8.    Kömür yığınlarının üzerinin tozumayı önleyen örtü ile kapatılması

9.    OSB Alanları Yol Süpürme Aracı

10.  Her Katılımcı Firma için toz süpürme aracı ve ihtiyaca göre mobil arazöz bulundurulması

11.  Özel Güvenlik Denetim Sistemi-OSB Giriş Çıkış ve Branda Kontrolü

12.  Bölge Müdürlüğümüz ve OSB de faaliyet gösteren bütün Katılımcılarımız kanuni çevre danışmanlığı hizmeti almaktadır.

13.  OSB Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Çevre Birimimizce bütün tesisler sürekli olarak kontrol edilmektedir.

14.  OSB’miz tarafından Katılımcılarımıza Evsel ve Endüstriyel Katı atık Toplama ve Bertaraf Hizmeti verilmektedir.

Çevre kirliliğini önlemek amacıyla kullanılan sistemleri incelemek ve diğer illerde uygulamak amacıyla Bakanlıklar ve diğer ilgili kurumlardan heyetler OSB’mizde incelemeler yapmaktadırlar ve uygulanan sistemleri örnek göstererek diğer şehirlerde de kömür tesislerinde uygulanmasını istemektedirler.

Bu bağlamda OSB’miz içerisinde alınan çevresel tedbirler, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince sürekli olarak incelenmekte olup, OSB’miz 2015 yılında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından “Çevreci Tesis” ödülüne layık görülmüştür.