Global OSB Mah. Refik Oral Cd. No:11 41455 Dilovası/KOCAELİ
Telefon +90 262 754 11 11/41
Faks +90 262 754 1142
E-Posta info@globalosb.org.tr

GKOSBGKOSB, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından Çevreci Tesis Ödülü’ne layık görüldü.

 

GKOSB, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından Çevreci Tesis Ödülü’ne layık görüldü. 

Türkiye Sağlıklı Kent Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘2015 Çevre Tesis Ödülleri´ ödül töreni

Hilton İstanbul Bosphorus Otel´de gerçekleştirildi. Ödül töreninde Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi

Bölgesi, Çevreci Tesis Ödülü almayı başardı.  Ayrıca Kocaeli bölgesinden 10 firma ödül aldı. Hilton

İstanbul Bosphorus Otel ‘deki programa Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bursa Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep

Altepe,  Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Erdem Saker, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Belediye Başkan yardımcısı Nilay Ayran, OSB Müdürleri, firma temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

YILDIRIM ÖDÜLÜ BAKAN´IN ELİNDEN ALDI

Ödül töreni öncesinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Kadir Topbaş, Bursa Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe,  Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Erdem Saker birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalar sonrasında 48 firmaya ödülleri verildi. Dilovası´nda faaliyet gösteren Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ise 7 OSB arasında Çevreci Tesis Ödülü´ne layık görüldü. Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mehmet Yıldırım ödülünü Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu´nun elinden aldı.

 

 

Kocaeli İlinde faaliyette bulunan tüm kömür tesislerini bir araya toplayarak, çevre kirliliğini önlemek, sanayicilerin daha ekonomik şartlarda, yeni teknolojilerin kullanıldığı bir bölgede üretimlerini sağlamak amacıyla kurulmuş bir İHTİSAS OSB’dir.

Türkiye kömür ithalatının %25’inin gerçekleştiği bölgemizde 2012 yılında alınan MÇK kararı ile Kocaeli ilinde faaliyet gösteren Kömür İthalatçılarının tamamı Kömürcüler İhtisas OSB’ye gelerek katılımcı olmuşlardır.

GKOSB’miz Türkiye genelinde en kısa sürede %100 doluluk oranı ile faaliyete geçen OSB’ler arasında yer almakta olup, kömür eleme, paketleme, depolama ve briket tesisleri olarak faaliyet gösteren tek ve örnek bir İhtisas OSB’dir. GKOSB’de 22 adet sanayi parselinde toplam 15 firma faaliyet göstermektedir.

Bölgemizde, mevsimsel değişikliklere göre farklılıklar göstermekle birlikte yıllık ortalama 1,5 – 2 milyon ton ithal kömür eleme paketleme işlemi yapılmaktadır.

 

MODERN VE ÇEVRECİ OSB

 

Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kocaeli ilinde faaliyette bulunan tüm kömür tesislerini bir araya toplayarak, çevre kirliliğini önlemek, sanayicilerin daha ekonomik şartlarda, yeni teknolojilerin kullanıldığı bir bölgede üretimlerini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Bu nedenle 2011 yılında Kocaeli Valiliği Yetkilileri ve GKOSB Yönetimi ile bir teknik heyet oluşturularak Hollanda Rotterdam ve Avusturalya Sydney’de bulunan dünya çapında büyük ve son teknolojilerin kullanıldığı kömür terminallerinde incelemeler yapılmış, burada kullanılan çevre kirliliğini önleyici sistemlerin GKOSB’mizde uygulanması sağlanmıştır. Bu gözlemler ve araştırmalar ışığında Çevre İl Müdürlüğü ve GKOSB yetkilileri bir alt komisyon kurarak rapor hazırlamış ve bu rapordan yola çıkılarak Kömür Depolama, Eleme, Paketleme ve Briketleme Tesislerinin çevresel faaliyetlerini izlemek ve kontrol altına almak amacıyla Kocaeli Valiliği tarafından 09.01.2013 tarih ve 2013/1 sayılı Valilik Genelgesi yayınlanmıştır. 

 

Evsel ve Endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisi

Evsel ve Endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk liderliğinde GKOSB Teknik Birimi ve Yüklenici MASS Arıtma firması tarafından yapılmıştır. Deşarj bölgesinin hassas bir bölge olmasından dolayı Arıtma Tesisi projelendirilirken Evsel Atıksu Arıtma Tesisi Membran Bioreaktör Sistemi olarak son teknolojiyle tasarlanmıştır.  İnşaatına Ekim 2013’te başlanan Evsel ve Endüstriyel Arıtma Tesisimiz tamamlanmış olup, 23/02/2015 tarihinde Çevre İzin Belgesi alınarak evsel ve endüstriyel atık suların arıtılmasına başlanmıştır. Tesisler günlük 200 metreküp evsel atık ve 7596 metreküp endüstriyel atığı arıtabilecek kapasiteye sahip.

AYDA 10 BİN TON SU KULLANILIYOR

22 parselde 15 firmanın faaliyet gösterdiği Kömürcüler OSB’de aylık 10 bin ton civarında su tüketiliyor. Kömürlerin üzerine fıskiye yöntemiyle sulamada bulunuluyor. Bu şekilde kömürden oluşacak tozun minimuma inmesi sağlanıyor. Kömürcüler OSB, İSU’nun en yüksek miktarlı tüketen aboneleri arasında yer alıyor.

AĞAÇLANDIRMA

Orman İşletme Müdürlüğü ile Bölge Müdürlüğümüz arasında yapılan talep ve protokol kapsamında 4.250 adet hibe ağaç alımı onaylanmıştır. Mart 2015 itibarı ile GKOSB etrafına ve içerisindeki yeşil alanlara bu ağaçların dikimi gerçekleştirilmiştir.